Pojem hydroizolace je obecné označení pro jakýkoli prostředek nebo materiál zabraňující průniku vody. Může jít o soudržnou folii, pružný nátěr nebo klidně i o pevnou hmotu. Podstatné je zabránit vlhkosti v jakékoli podobě v tom, aby se dostala do stavebních konstrukcí.
Ať už jde o zděnou stavbu realizovanou mokrými procesy nebo například dřevěný dům, tedy suchou výstavbu, voda a vzdušná vlhkost představují riziko vždy. Ve chvíli, kdy se do uzavřených prostor v dutinách, do tepelných izolací nebo přímo do porézních materiálů vlhkost dostane, starost je na světě.
Jak vybrat hydroizolaci pro váš konkrétní účel
Neodvětraná vlhkost ve stavbě znamená potenciál vzniku plísní a hniloby. Takový dům pak vytváří nejen nezdravé prostředí pro bydlení, ale hrozí i porušení soudržnosti a konstrukční pevnosti materiálů. Bylo by přitom chybou považovat toto riziko za aktuální pouze u dřevostaveb. Vlhkost například výrazně snižuje správnou funkci tepelné izolace a je tak nežádoucí i u staveb z pevných hmot, cihel a tvárnic.
Jednotlivé typy hydroizolace je možné rozdělit na několik základních kategorií podle materiálu, ze kterého jsou zhotoveny:
- živičné hydroizolace z asfaltu,
- plastové a pryžové hydroizolace,
- stěrkové hydroizolace,
- pevné materiály s funkcí hydroizolace.
Každý z uvedených způsobů izolace proti vodě má své uplatnění. Některé z nich mají za účel zabránit pronikání vody zvenku dovnitř, jiné zase naopak nesmí dopustit průsak vody zevnitř ven.
Hydroizolace základů stavby
Ve stavebnictví je v oblasti izolace proti vlhkosti jednou z nejčastějších potřeb hydroizolace spodní stavby. Řeší především problém s případnou vzlínající vodou, protože základové pasy a na nich umístěná betonová deska jsou v přímém kontaktu se zeminou. Zanedbaná izolace se pak projevuje fleky na fasádě, její postupnou degradací a opadáváním.
Pro hydroizolační práce se v tomto případě používá nejčastěji asfaltová lepenka. Jde o vrstvený materiál, jehož nosným materiálem je vložka ze skelného vlákna nebo jiné k tomu určené tkaniny. Ta je obalená z obou stran asfaltem a následně ještě vrstvami zabraňujícími slepení lepenky v roli.
Hydroizolace střech
Stejně jako spodní stavba, je vodou výrazně namáhaná samozřejmě i střecha. Jde o složitou konstrukci, kde každá z vrstev plní jinou úlohu a vzájemně se vhodně doplňují. Funkci hydroizolace může mít dle typu střechy i samotná krytina.
U klasických šikmých střech má funkci ochrany proti pronikání vody hydroizolační folie umístěná nad krokvemi a kotvená pod střešními latěmi. Ta by ale měla být difuzně otevřená, tedy kromě nepropustnosti zvenku dovnitř zajistit zároveň i propustnost zevnitř ven. Tím je zajištěna prodyšnost pro vodní páru vznikající uvnitř domu, která by se jinak v domě hromadila a mohla způsobit množení plísní.
U plochých střech je dnes použita nejčastěji PE folie, která mívá i funkci finální střešní krytiny. Pod folií je aplikován ještě pojistný nátěr, tedy původně tekutá, obvykle dvousložková hmota. Ta po nanesení a vyschnutí svůj povrch zpevní a vytvoří další vrstvu odolnou vodě.
Hydroizolace koupelny
Koupelna, toaleta, nebo třeba prádelna či technická místnost s akumulační nádrží a rozvodem teplovodního topení jsou prostory v domě, kde je možné předpokládat potíže s pronikáním vody do konstrukcí. Může jít jen o běžný provoz, ale bohužel také někdy o havárii, kdy je vody nárazově velké množství. Hydroizolaci se zde tedy vyplatí věnovat pozornost.
Nejčastější aplikací v těchto místnostech je pak hydroizolační nátěr. Provádí se obvykle pod keramické obklady a dlažby pomocí speciálních hmot nanášených válečkem nebo nerezovým hladítkem v případě hydroizolační stěrky. Po vyzrání vytvoří pro vodu zcela nepropustnou vrstvu s životností odpovídající životnosti celého domu.
Nepodcenit hydroizolaci znamená mít klid celý život
Pronikání vody do stavebních konstrukcí je noční můra každého stavebníka. Zvláště frustrující je taková představa pro majitele dřevostavby, ale ani u zděného domu se s plísní a fleky nechcete potýkat. Výběr hydroizolačních hmot a materiálů je velkorysý, stačí tedy je zvolit vhodný výrobek a pustit se do práce.
Newsletter
Zadejte e-mail pro zasílání výhodných nabídek.