Sdílet

Schody mohou být praktické i pohodlné. Víte jak je správně vybrat?

Překonávat výškové rozdíly mezi úrovněmi v exteriéru i v interiéru domu lze sice více způsoby, schody jsou ale tím nejběžnějším. Aby byly nejen funkční, ale i pohodlné a bezpečné, je potřeba dodržet několik zásad.

Rozměry a sklon schodiště nebo třeba i jen stupňů na terase je potřeba dobře naplánovat. Příliš vysoký nášlap je nejen nekomfortní, ale pro méně pohyblivého člověka může tvořit dokonce nepřekonatelnou překážku. Zvažte dobře všechny parametry, než se do realizace pustíte.

Přístup do domu po schodech

Každý projekt domu musí počítat s výškovými kótami. Od stanovené nuly, obvykle budoucí vnitřní podlahy, jsou zakresleny a označeny všechny ostatní výšky ve výkresu. I z letmého pohledu na obrázek se tak dá odečíst, jak velký bude rozdíl mezi současným terénem a budoucím vstupem do domu, jeho jednotlivých částí nebo třeba na zvýšenou terasu.

Následně je třeba zvážit, jestli se vstup obejde bez schodů či nikoli. Jakmile by byl rozdíl výšek už příliš velký pro řešení šikmou plochou a chůze po ní by byla nepříjemná nebo dokonce nebezpečná, je na řadě řešit schodiště.

Nejčastějším současným způsobem, jak udělat schody na terasu nebo ke vstupním dveřím, je jejich zhotovení ze zámkové dlažby. Použít je ale možné i velkoformátovou vymývanou dlažbu, masivní dřevo nebo přírodní kámen.

Pěkné schodiště v interiéru může i zdobit

Schodiště uvnitř domu je další samostatnou kapitolou – z hlediska funkce i estetiky. Chytře navržené a s citem pro prostor i detail vyrobené Interiérové schody jsou často efektní dominantou pokoje či haly. Pokud jde o vnitřní schody do patra, které navíc navazují na otevřenou galerii, stává se tato původně čistě stavební konstrukce často určujícím výtvarným prvkem domu.

Z hlediska materiálů je pro konstrukce schodišť používáno jak běžné zdivo či litý beton, tak i ocel nebo dřevo. Výběr vždy závisí právě na architektonickém záměru a na požadavcích na funkci.

Pokud má schodiště opticky a třeba i zvukově oddělit obytné a technické prostory, nejlépe poslouží betonový monolit. Tam, kde je záměrem naopak prostory propojit a sdílet světlo i teplo, jsou skvělou volbou dřevěné schody.

Nejen do patra, ale i na půdu

V interiéru je možné se potkat i s řešením přístupu do spíše technických podlaží jako jsou sklepy nebo dnes stále více využívané půdy. Vzhledem k tomu, že jde často o prostory nedokonale zateplené, bylo by otevřené řešení schodiště nepraktické.

Vstup na schodiště vedoucí do sklepa lze snadno oddělit od vytápěných prostor dveřmi. Naproti tomu na půdu je přístup řešen chytře pomocí skládacích schodů. Systémové výrobky už dnes nabízejí sofistikovaný mechanismus se zatepleným sendvičovým záklopem a automaticky sklopným zábradlím. Schodiště je tak bezpečné i praktické, přitom ale v podhledu velmi nenápadné.

S každým schodem krok k cíli

U všech schodišť určených pro rodinné domy je ale podstatná jedna společná věc. Aby bylo možné se po nich pohybovat, měla by být výška nášlapu maximálně 18 cm a jeho hloubka by přitom neměla být menší než 25 cm. Pamatujte také na to, že normou určená minimální šířka schodiště v domě je 90 cm – doporučuje se ale spíše více.


Prohlédnout podobné příspěvky


Newsletter

Zadejte e-mail pro zasílání výhodných nabídek.

Ďekujeme za přihlášení na odběr novinek.