Sdílet

Praktický tip – víme, jak vyrobit dřevník z kari sítě, snadno a rychle

Ceny energií stoupají každým dnem a dřevo jako palivo se opět dostává do popředí zájmu. Pohodlí, které poskytuje vytápění plynem nebo elektřinou, se sice nevyrovná, naproti tomu ale umí nabídnout velkou úsporu nákladů. A při topení v krbu nebo kamnech zároveň romantiku a pohodu.

Spalování dřeva je překotný proces, který je možné řídit jen omezeným způsobem. Aby hořelo opravdu čistě a účinně, je zásadním předpokladem to, že je dobře vysušené. Obsah vlhkosti je v čerstvě pokáceném dřevu přibližně 50 % a k ideálu ekonomického i ekologického paliva tak chybí ho poctivě vysušit.

Suché dřevo díky dřevníku svépomocí

Ideální vlhkost palivového dřeva by se měla pohybovat do 20 % jeho hmotnosti. Pokud tomu tak není, dochází k nízkoteplotnímu spalování. V důsledku toho pak k nadměrnému vzniku kouře a především dehtu. To je nepříjemná směs kyselin a nespálených tuhých částic, která se chová agresivně ke všemu, co jí stojí v cestě – včetně kouřovodů, komínů i samotných kamen či krbových vložek. Nakonec může způsobit jejich destrukci a zvyšuje také riziko vzniku komínového požáru.

Důležité je tedy správné skladování dřeva. Musí jít o místo dobře větrané, zároveň ale dostatečně kryté proti dešti a sněhu. Příliš těsná konstrukce dřevníku neumožňuje proudění vzduchu a přirozené vysoušení.

Dřevník zhotovený svépomocí, z dostupných materiálů, je nejjednodušší a nejlevnější cesta, jak zajistit, že topná sezóna proběhne bez problémů. Použití ocelové sítě je pak jednou z cest, jak dřevník doma vyrobit.

Výhody dřevníku z kari sítě a jak ho vyrobit

Nápad na použití rastru z ocelového drátu pro výrobu skladovacího prostoru na dřevo se přímo nabízí. Cena kari sítě je příznivá a obvyklý rozměr ok 10×10 cm umožňuje perfektní provětrání. Zároveň je stěna takového dřevníku dostatečně pevná a stabilní.

Podmínkou je zhotovení nosné konstrukce z dřevěných hranolů nebo ocelových profilů. Jako dno nejlépe poslouží dřevěná europaleta, delší životnost lze zajistit s její plastovou obdobou.

Díky ohebnosti drátu se ale fantazii meze nekladou. Váš dřevník z kari sítě může mít libovolný tvar. Oblíbené jsou i válcové půdorysy, které po naplnění dřevem dokonce příjemně ozvláštní zahradu. Podstatné je zajistit také střechu s odpovídajícím sklonem, což je jednodušší u hranatých dřevníků, než právě u těchto oblých.

Se suchým dřevem je radost topit

Dřevník z kari sítě může být váš domácí kutilský projekt. K jeho výrobě stačí pár, ve stavebninách běžně dostupných, materiálů a výroba nezabere při dobré přípravě víc než pár desítek minut. Výsledkem může být už tato topná sezóna pěkně v teple – díky dobře vysušenému dřevu. A nezapomeňte, že měkké dřevo, uskladněné na dobrém místě, schne minimálně jeden rok. Tvrdé dokonce až tři.


Prohlédnout podobné příspěvky


Newsletter

Zadejte e-mail pro zasílání výhodných nabídek.

Ďekujeme za přihlášení na odběr novinek.