Sdílet

Jak správně izolovat strop sklepa, aby vám doma nebyla zima od nohou

Podsklepení domů dokáže plnit více funkcí. Dříve to bylo především skladování potravin, dnes už jsou sklepy spíše technické prostory. Zvláště v dobách minulých šlo ale o místa nevytápěná a jejich strop tak může být výrazným tepelným mostem mezi suterénem a nadzemními podlažími.

Ve starší výstavbě byla tématu tepelných izolací obecně věnována jen omezená pozornost. S postupem technologií i vývojem nákladů na energie je logické, že stavebníci mají právě tuto oblast více na zřeteli. A strop sklepa společně s vnější obálkou budovy představuje největší plochu k řešení.

Co je cílem zateplení stropu ve sklepě?

Nejlevnější energie je ta, kterou není třeba vůbec dodat. Tak zní nejznámější pravda o nákladech na vytápění, která v jedné větě shrnuje celou filozofii zateplování. Cílem všech opatření v oblasti tepelných izolací domů a bytů je především omezení úniku tepla z vytápěných prostor do exteriéru nebo obecně do míst nevytápěných. Pokud je v domě starší nezateplený sklep, je jeho strop z pohledu úspor nákladů na vytápění významnou položkou. Dodatečně izolovat podlahu v nadzemním podlaží bývá stavebně i finančně náročnější varianta. Pokud chcete dosáhnout menších prostupů tepla podlahou a tím také její vyšší teploty, jeví se jako lepší právě izolace stropu ve sklepě, tedy takzvaně na studené straně.

Správný materiál i tloušťka izolace stropu sklepa

Vzhledem ke způsobu instalace nad hlavou je výhodné volit materiály v podobě soudržných izolačních desek o nízké hmotnosti. Izolace stropu je pak prováděna jako kontaktní, obvykle pomocí vysoce adhezních lepidel, která zajistí pevné spojení ihned po aplikaci, případně i s dopomocí fixačních talířových hmoždinek.Ať už volíte minerální vlnu, nebo polystyrenové desky, bude podstatná jejich tloušťka. Přáním je samozřejmě docílit co nejmenšího prostupu tepla, zároveň je ale potřeba myslet i na to, aby se strop ve výsledku příliš nesnížil. Hledáte tedy ideální kombinaci dostatečného koeficientu prostupu tepla U a právě tloušťky použité izolace.

Výsledkem izolace stropu sklepa je lepší tepelná pohoda

Bez ohledu na použitou technologii a materiál se při správném postupu můžete těšit na výraznou úsporu nákladů na vytápění i vyšší míru tepelné pohody v domě. Současně s tím jistě oceníte i potlačení případných ruchů ze sklepa, pokud v něm například skladujete technologii vytápění, filtrace bazénu, vzduchotechniky či hlučnější domácí vodárny.

Cenová nabídka   Nejbližší pobočka


Prohlédnout podobné příspěvky


Newsletter

Zadejte e-mail pro zasílání výhodných nabídek.

Ďekujeme za přihlášení na odběr novinek.