Betonové dlažební prvky během pár let po svém uvedení na trh téměř vytlačily všechnu dosavadní konkurenci. Je to dáno především obrovskou variabilitou, životností i atraktivním výsledným vzhledem. Zámkovou dlažbu tak najdeme v občanské i veřejné výstavbě doslova na každém kroku.
Velkosériová výroba umožňuje dosahovat vysoké úrovně přesnosti a zároveň flexibility v aktuálně vyráběném sortimentu. Zámkovou dlažbu tak lze zakoupit v nepřeberném množství designů i barev. Pak už stačí jen správně připravit podloží a pokládka může začít.
1. Rozmyslete a zaměřte plochu pro zámkovou dlažbu
Prvním krokem předcházející přípravě podkladu pod zámkovou dlažbu je vždy správné rozvržení a zaměření. Nejde přitom jen o samotnou výměru v metrech čtverečních, ale také naplánování linek na budoucích okrajích zpevněné plochy. Pro některé typy je vhodnější volit přímé linie, jindy je možné využít přirozených organických tvarů.
Konečný výběr záleží také na tom, zda si přejete okraje tvořit betonovým obrubníkem nebo nějakou ohebnou variantou. Totéž platí i pro tvar budoucí plochy. Jednou z výhod zámkové dlažby je totiž možnost přesného kopírování terénu. Vždy ale myslete na nutnost odvodnění prostoru a tedy vytvoření vhodného spádu pro odtok dešťových vod.
2. Věnujte dostatek času správnému výběru zámkové dlažby
Kolikrát už jste si řekli větu: „Kéž by jich nebylo tolik na výběr“? Je to tak, dnešní doba přináší pro nerozhodné typy snad až příliš bohatou možnost volby. Ať už jde o tvary, možnost skladby nebo barvu, kombinací jsou tisíce. Designové záměry stavebníka jsou neomezené a výsledek může být opravdu jedinečný a krásný.
Pro pojezdové a pochozí plochy spíše užitného charakteru lze zvolit jednoduché, ale v následném provozu velmi stabilní íčko charakteristického šedého nebo třeba cihlově červeného odstínu. Chodníčky mezi záhony a kolem domu je zase možné obohatit některou z přírodních barev. Přirozeněji vypadá nepravidelná skladba jednotlivých tvarovek, která příjemně rozptýlí geometrickou přesnost.
3. Připravte si správný podklad pod zámkovou dlažbu
Skladba pod zámkovou dlažbu a její provedení závisí především na stávajícím podloží a na budoucím účelu. Obecně je doporučeno pro pěšinky volit podklad o celkové výšce 25-30 cm, pro příjezdové cesty a stání aut 35-40 cm. V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm.
Po hrubém vyrovnání a zhutnění například pomocí vibrační desky je díky obsahu jemných částic podklad pod zámkovou dlažbu pevný a připravený na podkladní zásyp a samotné položení. Při pohybu po ploše dejte pozor, abyste zbytečně nerozrušili celistvost podkladu.
TIP: Nevíte si rady s pokládkou dlažby a jeho množstvím? Kontaktujte nás prostřednictvím cenové nabídky.
4. Položte zámkovou dlažbu
Jak položit zámkovou dlažbu je často vyhledávaný dotaz, na který je vcelku jednoduchá odpověď. Podmínkou je, že jste správně zvládli předchozí přípravné kroky.
Nyní je třeba provést zásyp budoucí ložné vrstvy z jemné kamenné drti frakce 2-5 nebo 4-8 mm. Tato vrstva se již nebude hutnit, proto je třeba opravdu dbát na přesnost. Plochu je nutné vyrovnat pomocí latí a pravítka vždy v požadovaném spádu nebo do vodorovné polohy.
Dlažbu následně kus po kusu klaďte na připravenou drť dle vlastního kladečského plánu a budoucího designového záměru. Pracujte nejprve s celými kusy, případné dořezy vynechávejte a proveďte až na konec. Lépe tak spasujete detaily například u obrubníků či v zemi umístěných poklopů.
5. Vyspárujte zámkovou dlažbu pískem
Spárování zámkové dlažby je už spíše odměna za dobře provedenou práci. K použití se doporučuje čistý křemičitý písek se zrnitostí 0-4 mm, který by měl být ale především zcela suchý. Stejně tak dlažba nesmí být mokrá a výhled na počasí by neměl obsahovat riziko deště. To vše proto, aby byl písek dokonale sypký a vyplnil opravdu každou sebemenší spáru.
6. Zavibrujte položenou zámkovou dlažbu
Posledním krokem při pokládce zámkové dlažby je její zhutnění pomocí vibrační desky. Tu vždy opatřete návlekem, který bude šetrný k povrchu dlažby tak, aby nedošlo k poškrábání nebo dokonce prasknutí. Deskou po ploše projeďte křížem ve dvou osách, ať je plocha opravdu pevná.
Po vibrování může dojít v některých spárách k sesypání křemičitého písku. Je tedy vhodné pískem znovu mírně posypat a vmést do případných mezer.
Hotovo, krása, nový chodník, nové bydlení…
Máte hotovo. Pokud je vše rovné a podle vašich představ, odvedli jste výbornou práci. Zámková dlažba je nenáročná na údržbu a svou životností nadchne. Nezbývá než si udělat pár fotek, pochlubit se přátelům a užívat si konečně ten kýžený přechod suchou nohou…
Newsletter
Zadejte e-mail pro zasílání výhodných nabídek.