Výměna oken je jedno z nejpodstatnějších opatření pro snížení nákladů vydaných domácnostmi za vytápění. Stará okna jsou choulostivou částí vnější obálky budovy a způsobují největší tepelné úniky. Pokud se chystáte k jejich výměně, je to každopádně správné rozhodnutí.
Jestliže jste se nerozhodli zároveň upravit i velikost nebo polohu oken ve fasádě, není proces jejich výměny za nová stavebně až tak náročný. Příprava a montáž zabere maximálně několik dní, výsledek má přitom ale zásadní dopad na kvalitu bydlení po dobu mnoha let.
1. Výběr materiálu a konkrétního provedení oken
První úvahy vedou každého stavebníka nejprve k výběru materiálu okenních profilů. Výrobci obvykle nabídnou shodné možnosti plast, hliník nebo dřevo, případně některou z jejich kombinací.
● Plastová okna patří k tomu nejdostupnějšímu na trhu, zároveň s parametry skvělé životnosti a minimální údržby.
● Hliník zvolí nároční uživatelé, kteří kromě vynikajících hodnot součinitele prostupu tepla ocení i elegantní design s tenkými rámy a velkorysým prosklením.
● Pro tradicionalisty zůstávají v nabídce i dřevěná okna, která díky preciznímu zpracování nepředstavují kompromis ve funkci. Tepelně-izolační vlastnosti nabízejí zcela konkurenceschopné, jen je potřeba pro dosažení dlouhé životnosti počítat s pravidelnou údržbou.
Jakmile se rozhodnete pro některou z variant, zbývá ještě zvolit vhodné zasklení třeba s vyšší UV ochranou nebo dokonalejší zvukovou izolací. Před objednávkou ještě vybrat kování a ovládací kliku, případně doladit barevnost oken. Pak je čas pro zaměření a konečně samotnou výrobu.
2. Stavební příprava otvorů pro výměnu oken
Stavební otvory, ať už stávající nebo zcela nové, je potřeba pro montáž nových oken přichystat. Otvor musí splňovat minimální požadavky výrobce na geometrii, tedy rovinnost stran a pravé úhly, včetně rozměrových tolerancí nezbytných pro instalaci.
Ostění oken je nutné pečlivě osekat, následně začistit vhodnou maltou nebo jádrovou omítkou, větší rozdíly případně dozdít. Čím přesnější v této práci budete, tím lepší konečný výsledek lze očekávat. Myslete přitom i na detaily, které by v budoucnu mohly představovat nepříjemné tepelné mosty.
3. Montáž nových oken a jejich začištění
Pak přijde konečně kýžený den instalace. Nová okna promění tvář domu k nepoznání. Pokud je příprava správná, je jejich osazení do stavebních otvorů otázkou několika jednoduchých úkonů.
● Nejprve je třeba okno umístit do roviny ve všech osách. Pomocí vodováhy a následně fixačních pásků kotvených do ostění to půjde snadno.
● Jakmile je okno na svém místě, je třeba se postarat o mezeru mezi rámem a zdí. Ke spolehlivému vyplnění a zároveň i k upevnění okna ve fasádě skvěle poslouží montážní pěna.
● Připojovací spára je u výměny oken detail, který dělá celek. Správně by měla být opatřena páskami jak na straně interiéru, tak i z exteriéru. Pásky mají zajistit volný průchod vodní páry zevnitř ven a naopak zabránit degradaci pěny i rámu okna vodou pronikající zvenku.
Pak už nezbývá než vše pohledově začistit. V interiéru je běžné použití extrudovaného polystyrenu na ostění oken a následně nalepení APU lišt. K nim pak snadno dotáhnout stěrkovací lepidlo, vnitřní štuk, vymalovat a máte hotovo. Ze strany exteriéru záleží navazující práce na tom, zda je fasáda zateplená nebo se na toto opatření teprve chystáte.
Výměnou oken k lepšímu bydlení
Nová okna udělají z domu nejen krásnější, ale i lépe funkční objekt. Většina stavebníků, kteří se pro tento krok rozhodli, jednoznačně potvrzuje až nečekané zvýšení pohody v domě. Teplo je tam, kde má být, hluk z ulice domů neproniká. Rozhodně stojí za to vyzkoušet…
Newsletter
Zadejte e-mail pro zasílání výhodných nabídek.