Vodovodní baterie kape nebo už je celá rezavá? Pusťte se do její výměny.

muž vyměňující vodovodní baterii

Vše má svou životnost a i při nejlepší péči vás doma zkrátka jednou čeká obměna některého zařízení. Bojler, pračka, sprcha nebo třeba vodovodní baterie patří mezi vybavení, které je vystavené trvalému působení vody. Výměna pak bývá jediné řešení, jak si zajistit další roky bezproblémového používání.

Na kvalitu materiálů použitých k výrobě vodovodních baterií jsou kladeny vysoké nároky. Nejen že musí dlouhodobě odolat korozi, ale zároveň musí také udržet tlak. Podmínky jsou to extrémní, a pokud baterie slouží deset a více let, dá se reálně očekávat její brzké nahrazení za novou.

Jak poznáte, že je baterie na výměnu

Pokud některý z komponent baterie dosáhne hranice své životnosti, je obvykle nejefektivnější i nejúspornější řešení její kompletní výměna. Může se sice podařit i oprava jen konkrétní součásti, zanedlouho se ale často objeví další potíže a koupě nové baterie se tím ve skutečnosti jen oddaluje.

První známka toho, že vodovodní baterie dosluhuje je trvalé odkapávání. Dokud jej lze řešit pouhou výměnou těsnění nebo utažením závitů, je ještě vše v pořádku. Pokud ale utahujete pravidelně a ani nové těsnění nepomáhá, je výměna tou nejlepší cestou. Podobné je to i s padáním páky u pákové baterie – páka se samovolně zavírá kvůli špatně fungující vnitřní kartuši.

Při výběru vodovodní baterie pozor na rozteč

Čeká-li vás výměna nástěnné baterie například ve vaně nebo ve sprchovém koutě, první na co musíte dát při výběru pozor je rozteč vodovodní baterie. Osová vzdálenost přívodních trubek teplé a studené vody vedoucích do baterie se pohybuje od 40 mm do 150 mm. V tuzemských koupelnách se nejčastěji setkáte s roztečí 100 mm typickou pro tuzemské výrobce nebo s variantou 150 mm obvyklejší u moderních koupelen a zahraničních výrobků.

Jak vyměnit vodovodní baterii za několik minut

Máte vybráno, nakoupeno a jde se na výměnu? Pokud jste měřili správně a pořídili vše potřebné, není třeba se obávat žádných nepříjemných překvapení. Montáž vodovodní baterie není žádná věda – v šesti krocích, které se jen drobně liší podle toho, zda máte baterii nástěnnou nebo stojánkovou, to máte za sebou:

1. Odpojte hlavní přívod studené vody i přívod teplé z bojleru. Bez toho aniž byste zavřeli ventily na obou přívodních potrubích, se do výměny určitě nepouštějte, pokud nechcete mít v bytě potopu.
2. Otevřete naplno baterii a nechte tak uvolnit tlak i vytéct zbytkovou vodu jak z přívodu studené, tak i teplé vody.
3. Pomocí klíče vhodného na výměnu vodovodní baterie odmontujte připojovací šroubení obou přívodů a sejměte starou baterii.
4. Očistěte závity od případných větších i drobných nečistot, které by mohly působit netěsnosti.
5. Novou baterii namontujte a dotáhněte oba přívody proti těsnícím kroužkům, případně na dotěsnění závitů použijte teflonovou pásku.
6. Znovu otevřete oba přívody vody, ověřte těsnost a případně dotáhněte.

Nová baterie oživí vaši koupelnu nebo kuchyň

Po výměně baterie si nejen můžete užívat spolehlivou funkci, ale uděláte si zároveň radost novým designem. Nabídka vodovodních baterií uspokojí modernisty i všechny milovníky tradičních tvarů. Ve výběru se tak nemusíte omezovat, ať patříte do kterékoli skupiny, a do výměny se můžete pustit hned.

Logo-ESF.JPG