Pokud stavíte, bude se vám jistě hodit návod, jak namíchat suchý beton

muž míchající suchý beton

Termín suchý beton označuje směs s minimálním, nebo jen zanedbatelným obsahem vody. Sypká hmota je obvykle balená v pytli, který tvoří obal chránící ji proti navlhnutí. Jde o cestu, jak snadno a rychle pořídit standardizovanou kvalitu i pevnost betonu a vyhnout se tak riziku chyby v receptuře.

Beton je univerzálně využitelný materiál. V podobě suché pytlované nebo volně ložené směsi najde využití všude tam, kde není možné dovézt a použít hotovou mokrou hmotu.

Suchý beton využijete doma i na zahradě

Při stavbě domu se najde mnoho důvodů, proč využít právě hotový pytlovaný beton. V malých množstvích se dá snadno zpracovat v kolečku, nebo dokonce ve kbelíku. Lze se tak zcela vyhnout nutnosti převozu míchačky z půjčovny. Zároveň můžete pustit z hlavy i poměr jednotlivých složek, protože obsah balení suchého betonu je už přesně vyvážený výrobcem.

Druhou možností je pustit se do vlastního míchání směsi. Zvlášť v případech, kdy bude suchého betonu potřeba větší množství, může se znalost základního poměru složek hodit. I kdyby se nepodařilo recepturu dodržet dokonale, rozhodně se chyba lépe rozpustí v 1 m³ betonu, než v jednom kolečku.

Poměr složek – jak namíchat suchý beton

Otázka je jednoduchá, ale odpověď už méně. Podíl jednotlivých přísad a příměsí totiž zásadně závisí na tom, jaký je obsah vody v použitém písku. Jeho vlhkost výrazně ovlivňuje způsob a místo jeho skladování. Když je na ničím nekryté hromadě, může být tak mokrý, že nebude potřeba dokonce vůbec žádná záměsová voda.
Písek tvoří dominantní součást směsi, obvykle 4/7 celkového objemu – pokud k míchání použijete i štěrk. Ten představuje 2/7 a cement má poslední podíl 1/7. Jednotlivé hodnoty ale samozřejmě záleží také na účelu použití a požadované hustotě betonu.

Nebojte se betonu

Suchý beton je na stavbě skvělý pomocník. Budování bazénu, upevňování sloupků plotu, zdění opěrných zídek z kamenů – vždy oceníte jeho snadnou zpracovatelnost i dostupnost. Ať si směs mícháte sami, nebo upřednostníte pytlovaný beton, můžete se na něj spolehnout.

Logo-ESF.JPG