Jak naplánovat hrubou stavbu od základové desky po zdění příček

Bez plánování není stavění. Tedy, ono by i bylo, ale jaký potom bude asi výsledek? I ten největší improvizátor potřebuje alespoň nějakou rozvahu, aby byl schopen něco postavit. A když se to týká celého domu, musí být příprava o to poctivější. Víte, co všechno je potřeba připravit a naplánovat, než se do realizace domu pustíte?

Projekt hotov, povolení platné. Jde se na to, jede se na nákup do prodejny stavebních materiálů. Máte seznam? A je na něm opravdu všechno, co bude potřeba?

Kanalizace, voda, elektřina, plyn

První výkresy, které vás z kompletní sestavy stavební dokumentace budou pravděpodobně zajímat, jsou obrázky vedení inženýrských sítí. Pod pojmem sítě se skrývají všechny budoucí externí dodávky energií, a naopak dodávky z vaší domácnosti do centrální kanalizace nebo septiku.

Co nejdříve je potřeba připravit hlavně elektřinu, protože bez ní je nemožné nakrmit všechny nezbytné spotřebiče, jako je stavební rádio nebo rychlovarná konvice. Ale vážně, napojení stavebního rozvaděče a zprovoznění přípojky je samozřejmě nutnou podmínkou především pro napájení ručního nářadí, případně míchačky.

Výkopy pro vedení vodovodu a kanalizace i jejich pokládku je dobré koordinovat tak, aby se kanalizační trubky s potrubím pitné vody potkávaly s normami povolených odstupech. Tam, kde hrozí nestabilita základů vlivem spodních vod je třeba také včas myslet na položení odvodňovacích trubek, odborně drenáže.

Projektem všechno začíná, ale na základech to celé stojí

Další na řadě je výkres základových pasů. Neplatí to samozřejmě o stavbách založených jiným způsobem než na betonovou desku, tedy například na patky nebo zemní vruty. Deska je ale v současné výstavbě rozhodně nejobvyklejším způsobem.

Pomocí pásma vyměřit a značkovacím sprejem vytyčit obrysy i polohu budoucích vnitřních nosných stěn bude hračka, možná dokonce zábava. Pak přichází chvíle pro bagristu. Vyhloubené pasy je třeba vybetonovat a opatřit armaturou dle projektu. Dodání a doprava betonu se nejlépe řeší s blízkou betonárkou, hutní materiál je možné pořídit ve stavebninách.

Obvodové zdivo a příčky

Na hotovou desku opatřenou hydroizolací je možné po jejím dokonalém vyzrání založit obvodové stěny. Dnes už je prakticky nemožné vidět stavbu realizovanou z pálených cihel tradičního formátu. Není divu. Moderní výrobní technologie umožňují takovou přesnost tvárnic z porobetonu nebo dutinkových cihelných bloků, že máte před očima hrubou stavbu doslova za pár dní.

Tomu pomáhají i speciální pojiva s velmi krátkou dobou tvrdnutí. Pryč je doba míchání směsí cementu, písku, vápna a dalších přísad s vodou přímo na stavbě. Hotové omítky, malty i betonová směs v pytli jsou běžným sortimentem. Odpadá tím následné dlouhé čekání na vyschnutí a stavba může pokračovat zase o něco rychleji. A každý stavebník moc dobře ví, že čas jsou peníze...

Do čista je ještě dlouhá cesta, ale jednou to bude krásné

Realizace hrubé stavby je nejvděčnější část celé tvorby nového domu. Z nehostinné plochy bláta se za několik dnů nebo týdnů stane v očích investora už skoro hotový nový domov. Do něj to sice má ve skutečnosti ještě hodně daleko, ale kdo by na to v téhle fázi myslel. Už je možné plánovat obklady koupelen, řešit výběr podlahových krytin a těšit se na první rozdělání ohně v akumulačním krbu.

Logo-ESF.JPG